کیش یا قشم کدوم جزیره بریم؟

قشم و کیش دو قطب مهم گردشگری در جنوب کشور است هر سال گردشگران زیادی را به سمت جنوب کشور روانه می‌کند اما  برای سفر به این جزایردر ابتدا لازم است یک تفاوت عمده در مورد این دو جزیره زیبا را بدانید.

جزیره مرجانی کیش به واسطه ساخت‌ و‌سازهای تجاری و تفریحی یک سفر لاکچری را برای شما رقم خواهد زد. اگر با تور کیش کیش بوک به این جزیره ساکت و آرام  سفر کنید خواهید دید که زندگی مردم بومی کمتر توجه شما را جلب می‌کند و خیابان‌های شیک و به دور از آلودگی کیش کمتر شما را برای کندوکاو در بافت قدیمی کیش ترغیب می‌کند. اگر به دنبال یک مکان تفریحی خاص هستید سفر به کیش قطعا تجربه به یاد ماندنی برای شما و همسفرانتان خواهد بود که تا سال‌ها در ذهن و قلب شما خواهد ماند.  اما سفر به قشم تجربه متفاوتی  برای شما خواهد بود.

 قشم یک جزیره تاریخی محسوب می‌شود که در هر قسمت از منطقه مسکونی آن، زنانی را خواهید دید که با چادرهای نازک رنگی و صندل در حال قدم زدن هستند . در خیابان‌های قشم ماشین‌های لوکس شخصی به چشم می‌خورد که رانندگان آن بانوان بومی منطقه هستند که با نقاب بندری در حال رانندگی هستند. به نظر می‌رسد شلوارهای رنگی زنان قشم الگو گرفته از پوشش شرکای تجاری قدیمی آن‌ها در کشورهای هند و پاکستان و بنگلادش ‌باشد.

چرا زنان قشم نقاب می‌زنند؟

نقاب بندری با اسم‌های مختلف برقع یا روبند برای زنان قشم یک پوشش چند منظوره است.

اول از همه در جنوب کشور زنان برای محافظت پوست صورت خود از آفتاب سوزان از روبند استفاده می‌کنند. اما اگر در مناطق مختلف قشم به نقاب زنان دقت کنید متوجه این موضوع می‌شوید که نقاب زنان هر روستا با بقیه روستاها متفاوت است این تفاوت در جنس پارچه، نوع دوخت و تزیین آن کاملا مشهود است. به بیان دیگر نقاب هر زن نشان‌دهنده اصالت بومی آن زن است. این موضوع در کیش کمتر به چشم می‌خورد.

برای گردشگران نقاب‌ها زنان جنوبی بسیار جذاب بوده و بسیاری از توریست‌های خانم همانند زنان منطقه نقاب می‌زنند و با زنان بندری عکس یادگاری می‌گیرند.

در مورد عکس گرفتن از زنان بومی منطقه به این نکته توجه کنید که برخی از آن‌ها تمایلی به عکس گرفتند با توریست‌ها ندارند و برخی دیگر از زنان بومی قشم یا جزیره هنگام همچون یک مدل از عکاسی شما استقبال می‌کنند. بنابراین بی اجازه از زنان جزیره عکاسی نکنید!

 چرا مغازه‌دارهای بومی قشم بدون لهجه صحبت می‌کنند؟

موضوعی در سفر به قشم برایتان سوال برانگیز خواهد بود این است که چرا مغازه‌دارهای بومی قشم بدون لهجه صحبت می‌کنند؟

حتی در جزایر اطراف قشم مانند جزیره هنگام شما کمتر مرد یا زن بومی را می‌بینید که با توریست‌ها با لهجه بومی صحبت کند. اما چرا؟

به واسطه توریستی بودن این منطقه و رفت‌‌و‌آمد‌های دائم گردشگران به این جزیره فروشندگان پاساژها و مغازه‌ها می‌توانند کاملا بدون لهجه با مسافران ارتباط بگیرند. اما تور لیدرهای بومی منطقه لهجه شیرین جنوبی و لباس بومی خود بنام دشداشه عربی را همواره به همراه دارند.

بنابراین اگر به دنبال آشنایی با فرهنگ مردم جزایر جنوبی کشور هستید و دلتان می‌خواهد سبک زندگی در جزیره را از نزدیک لمس کنید سفر به قشم می‌تواند شما را به قلب تپنده خلیج فارس برساند. 

سفر با تور یا سفر شخصی؟ *
Powered byFormsiteReport abuse